Living Landscape - Zvýšení retence vody v krajině

Ve středu 11. října se v Humpolci konal seminář pro odbornou veřejnost v rámci projektu Living Landscape.

Dopolední program se věnoval samotnému projektu. Úvodní přednášky se ujali Jana Moravcová a Jan Staroba z Beleca, z.s. a seznámili hosty se samotným projektem. Následující přednášky se věnovaly technické stránce projektu. Tomáš Klíma z Živé vody, z.s. přednášel o technologii a metodice sběru dat s terénu. Následovaly přednášky o využití neuronových sítí ve vyhledávání meliorací, v analýze ortofotomap (Jiří Perner, VŠCHT) a ve zpracování map stabilního katastru (Jan Procházka). Zajímavé byly i přednášky kolegů Jana Klimoška a Alexandra Zubova z VŠCHT o počítačově generovaných návrzích opatření na zlepšení retence vody v krajině. Po obědě uzavírala přednáškový blok prezentace Petra Kavky (ČVUT) a Martina Landy o hydrologickému modelu SMODERP. Těchto přednášek se zúčastnili nejen projektanti a vedoucí vodoprávních úřadů, ale také členové neziskových organizací a další.

Odpoledne proběhla diskuze u kulatého stolu, kde se nejvíce diskutovalo zejména o legislativě odstranění melioračních drenážních trubek. Tato otázka je velmi aktuální, protože drenážní trubky často způsobují odvádění příliš velkého množství vody z krajiny a tím negativně ovlivňují její biodiverzitu a hydrologický cyklus. Na stole byly představeny různé pohledy a názory na tuto problematiku a diskuse byla živá a plodná.

Celý seminář byl velmi inspirativní a přinesl mnoho nových poznatků a informací. Bylo skvělé vidět, jak se odborníci, projektanti a zástupci neziskových organizací zapojují do problematiky ochrany přírody a aktivně hledají nové způsoby, jak propojit technologický pokrok s udržitelným rozvojem.

Děkujeme všem, kteří se semináře zúčastnili a přispěli svými názory a zkušenostmi.

Alexandr Zubov, VŠCHT
Petr Kavka, ČVUT
Jiří Perner, VŠCHT